English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Üniversite Öğrencilerinin Alkol Kullanma Alışkanlığının Lojistik Regresyon ile Araştırılması
(Investigation of the Alcohol Usage Habits of University Students by Logistic Regression Analysis )

Yazar : Filiz Ersöz   - Gizem Kapanşahin - Taner Ersöz  
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 9-1
Sayfa : 278-292


Özet
Alcohol is among the most addictive substances all over the world. It is a health hazard that has a high mortality rate, is easy to obtain and also causes other dependencies. University life is a risky process for alcohol use and dependence. During the university period when the age of proving that the individual is an individual, adverse situations can be encountered in student behaviours due to easy adaptation to the neighbourhood, care for the users of alcohol, and similar behaviour. Therefore, it is important to know the circumstances that lead students to use alcohol. The factors that lead students to use alcohol were researched by logistic regression analysis in this study and the results were interpreted.

Anahtar Kelimeler
Alkol Kullanımı, Lojistik Regresyon Analizi, Olasılık

Abstract
Alkol, dünyada bağımlılık yapan maddeler arasında başta gelmektedir. Ölüm oranı yüksek olan, elde etmesi kolay olan ve beraberinde başka bağımlılıklara da yol açan sağlık tehdididir. Üniversite hayatı alkol kullanımı ve bağımlılığı için riskli bir süreçtir. Birey olduğunu ispatlama yaşı olan üniversite döneminde, bulunduğu çevreye kolay uyum sağlama, alkol kullananlara özenme, kendini kaptırma benzeri davranışlarla öğrenci davranışlarında olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden öğrencileri alkol kullanmaya yönelten durumların bilinmesi önem taşımaktadır. Öğrencileri alkol kullanmaya yönelten etkenler bu çalışmada lojistik regresyon analizi ile araştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.

Keywords
Alcohol Use, Logistic Regression Analysis, Odds.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Eylül 2021 Sayısı

  Dergimizin Eylül 2021 Sayısı (Cilt: 11, Sayı:3) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri