English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


Edith Sitwell ve Elizabeth Jennings Şiirlerinde Yanan Atom Bombaları
Bu makale özellikle dünya savaşları sırasında kadın şairlerin durumuyla ilgili bir fikir vermektedir. Şiirlerinde savaşla ilgili temalar kullanan iki önemli kadın şairden örnekler vererek, savaş üzerindeki kadın yorumunu göstermektedir. Savaş alanına teknolojik aletlerin gelmesinden sonra değişen savaşma yöntemleriyle, savaş cepheden koparılmış ve sivillerin yaşadığı Sivil Cepheye doğru mekân konumlamasını genişletmiştir. Genel olarak cephelerde geçen Birinci Dünya Savaşının aksine, İkinci Dünya Savaşının yeni savaşma yöntemi asker ya da sivil herkes için savaş tecrübesi edinmeyi beraberinde getirdi. Bu sebeple, İkinci Dünya Savaşıyla ilgili kadınların sesine daha fazla rastlanır. Bu bağlamda, bu makale şiirlerinde savaş temsilleri görebileceğimiz iki kadın şairi inceleyecek, böylece Edith Sitwell ve Elizabeth Jennings’in şiirlerindeki savaş temsillerini örneklendirecektir.

Anahtar Kelimeler
Savaş Şiiri, Edith Sitwell, Elizabeth Jennings, Kadın Şairler

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Mart 2022 Sayısı

  Dergimizin Mart 2022 Sayısı (Cilt: 12, Sayı:1) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri