English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Bir Baş Şair’in ya da “Eğitim Kovaya Su Doldurmak Değil Ateşi Yakmaktır” Sözünün Yanmetinsel İncelemesi
Nobel edebiyat ödüllü yazar, oyun yazarı ve baş şair William Butler Yeats’in etkisi çeşitli alanlarda görülebilir. Bilim adamları, gazeteciler, devlet adamları, din adamları, eğitimciler ve farklı alanlardan uzmanların konuşmalarında, makalelerinde, köşe yazılarında ve halka hitaplarında Yeats’in cümlelerini, mısralarını, şiirlerinden kıtalarını veya meşhur söylemlerine göndermede bulundukları görülmektedir. “Eğitim, kovaya su doldurmak değil, ateşi yakmaktır.” sözü en çok kullanılan cümlelerden birisidir. Eğitim otoriteleri ve eğitimle ilgilenen insanlar tarafından sürekli kullanılmaktadır. Ayrıca, eğitimle ilgili önerilerde bulunmak isteyen kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Hâlbuki insanlar gerçekten bu sözün kimin tarafından kullanıldığını tam olarak bilmemektedirler. Bu cümle bugünkü eğitim sorununa ışık tutabilir. Bu çalışmada, aslında bu cümlenin ne anlatmak istediği, Yeats ve eğitim üzerine olumlu ya da olumsuz etkilerinin olup olmadığı yanmetinsellik açısından incelenmeye çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
William Butler Yeats, Gérard Genette, yapıtçevresi yanmetin unsuru, yanmetinsellik, eğitim sistemi

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Eylül 2021 Sayısı

  Dergimizin Eylül 2021 Sayısı (Cilt: 11, Sayı:3) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri