English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Politik Krizlerin UNESCO Dünya Miras Alanları Üzerine Etkileri
(Politicial Crises’ Implications on UNESCO World Heritage Sites )

Yazar : Gülsel Çiftci    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 7-1
Sayfa : 145-161


Özet
Bu çalışmanın amacı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve politik krizler sonucunda zarar gören ve hatta yok olan Yemen, Irak ve Suriye’deki miras alanları hakkında bilgi vermektir. Krizler ilk olarak yakın çevresini etkisi altına alan ve durdurulamadığında tüm dünyaya yayılabilen yıkıcı olaylardır. Krizin her türü son derece etkili olabilmektedir. Ancak özellikle son beş yılda yaşanan politik krizler silahli çatışma, terör saldırıları ve savaşa dönüşerek tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Politik krizler hiç şüphesiz insan yaşamı için en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Ancak kültürel miras için de çok büyük bir tehlikedir. Tarihi yok etmeye çalışan, tarihin kanıtlarını ortadan kaldırmak isteyen ve kültürlerin izlerini silmek isteyen saldırganların ilk hedefi maalesef kültürel miras alanları olmaktadır. Kültürel miras alanları bir kültürün, bir ulusun yıkım sonrasında yeniden doğuşunda çok büyük bir öneme sahiptir. Şeyh Edebali’nin de sözünde belirttiği gibi “Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın; nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini şaşırmayasın.” Bu nedenle kültürel miras alanları kültürlerin, uygarlıkların, ulusların, toplulukların ve tarihin devam etmesi için büyük bir öneme sahiptir. Bu alanların her ne şart altında olursa olsun mutlaka korunması ve onarılması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler
UNESCO Dünya Miras Alanı, kriz, politik kriz, savaş.

Abstract
The aim of this study is to provide insights on the heritage sites of Yemen, Iraq and Syria, which are included in UNESCO World Heritage Site and which have been damaged and even ruined as a consequence of the political crisis in those countries. Crises are devastating events which primarily have impact on the surrounding environment and which may spread all over the world if they are failed to be stopped. Any type of crisis can lead to enormous impacts. However, the political crises which have occurred especially in the last five years have affected the whole world by morphing into armed conflicts, terror attacks and wars. Therefore, political crises without doubt pose the greatest threat to human life. They also pose a great danger for cultural heritage. Unfortunately, heritage sites become the primary targets of assailants who try to destroy the history, who want to ruin the evidence of history and erase the footprints of cultures. Heritage sites have great significance in the rebirth of a culture and a nation after a destruction. As Sheikh Edebali said, “know your past well so you will step strong to your future; remember where you came from so you will not end up to the wrong destination.” This is why heritage sites are of great importance for cultures, civilizations, nations, communities and history to carry on. Heritage sites need to be protected and repaired no matter under any circumstances.

Keywords
UNESCO World Heritage Sites, political crisis, war.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Haziran 2022 Sayısı

  Dergimizin Haziran 2022 Sayısı (Cilt: 12, Sayı:2) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri