English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Turizm Rehberliğinde Ekoturizm Bilincinin Önemi
Ekoturizm üç temel konsepte dayanmaktadır. Bunlar; doğanın korunması, Yerel kültürleri ve ekonomileri desteklemek ve gerek yerel halkın gerekse turistlerin ve tüm paydaşların çevreye yönelik eğitilmesidir. Turist rehberliğinin turizm endüstrisinin en etkili unsurlarından biri olduğu bilinmektedir. Rehberler; turistlere ekoturizm bilinci ve farkındalığının aşılamak adına grubun lideri ve kılavuzudur. Bu sebeple; turizm rehberliği eğitimi ekoturizm kavramı için önemli bir husustur. Araştırmada Türkiye’de bulunan turizm rehberliği eğitimi veren kurumlardaki ekoturizm dersleri ve içerikleri araştırılmıştır. Bu kapsamda; öncelikle turizm rehberliği eğitimi veren kurumların müfredatları belirlenmiş, müfredatlarda ekoturizm kavramının varlığı ve yaygınlığı Türk eğitim sistemi göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Sonuç olarak; örgün eğitimde ekoturizm kavramı farklı tanımlamalar, isimlerlendirmelerle de olsa mevcuttur. Diğer bir sonuç da; turizm rehberliği öğrencilerinin çevresel etik ve çevreci tutum gibi hassas konuları içeren çevreye yönelik eğitimi inşaa etmelerinden dolayı daha geniş bir bakış açısına sahip olmaları gerektiği ve bu sebeple ekoturizmin turizm rehberliği öğrencileri için oldukça önemli olmasıdır.

Anahtar Kelimeler
Ekoturizm, Ekoturizm bilinci, turist rehberleri, tur rehberliği, turist rehberliği eğitimi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Eylül 2021 Sayısı

  Dergimizin Eylül 2021 Sayısı (Cilt: 11, Sayı:3) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri