English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Kastamonu-Çatalzeytin ve Çevresinin İklim Konforu Şartlarının Ekoturizm Aktiviteleri Yönünden İncelenmesi
Doğal çevrede yapılan ekoturizm aktiviteleri için iklim faktörü önemli yer tutmaktadır. Bir ekoturizm alanının diğer alanlarla rekabet edebilmesi iklim konforu ile direkt bağlantılıdır. Türkiye birçok farklı iklim bölgesini barındırmaktadır. Literatürde Türkiye için iklimsel sıcaklık konforu 16,7 °C ile 24,7 °C arası olarak belirlenmiştir. TR8 Batı Karadeniz Bölgesi, coğrafi konumu, doğal kaynaklarının varlığı ve çeşitli klimatik özellikleri ile ekoturizm için çok sayıda alternatifi bulunan bir bölgedir. Çalışma Çatalzeytin ilçesi ve çevresinde gerçekleştirilmiştir. Kastamonu merkez ilçesine 105 km uzaklıkta bulunan çalışma alanı farklı topoğrafik özellikleri ile trekking, foto-safari, kampçılık, yenilebilir yabani meyve toplama, bitki gözlemciliği, at binme gibi çeşitli ekoturizm aktivitelerine imkan sağlamaktadır. Çalışmada ekoturizm aktivitelerinin iklimsel konfor bağlantısı ile iklimsel konfora ilişkin bilimsel çalışmalar incelenmiş ve Kastamonu Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan iklim verileri değerlendirilmiştir. Ayrıca turistik lokasyonlara ilişkin sıcaklık, rüzgar, nem ve yağış verilerinin bir arada incelendiği Turizm İklim İndeksi (TCI) kullanılmıştır. İndekse göre %60 %69 arasında değer alan destinasyonlar turizm için uygun iklime sahip, “iyi” olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda çalışma alanı, Temmuz ve Eylül ayları için %74 turizm iklim indeksi oranıyla “çok iyi” çıkarken; Ocak, Şubat, Mart, Mayıs, Haziran, Ağustos, Kasım ayları %60-%70 arası oranlarla “iyi” olarak çıkmaktadır. Çatalzeytin ve çevresinin iklim konforu açısından kıyı turizmine alternatif olarak ekoturizm aktiviteleri için iyi derecede kullanılabilir olduğu belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
İklim konforu, ekoturizm aktiviteleri, Kastamonu-Çatalzeytin.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Eylül 2021 Sayısı

  Dergimizin Eylül 2021 Sayısı (Cilt: 11, Sayı:3) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri