English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Van Gölü Güneydoğusunun Jeomorfolojik Özellikleri ve Ekoturizm
Van Gölü’nün güneydoğu kesimindeki doğal değerleri konu alan bu çalışmanın amacı, bu alandaki jeomorfolojik oluşumların ekoturizm bakımından kullanım potansiyelini ortaya koymaktır. Bu amaçla, bölgedeki mevcut jeomorfolojik birimler haritalanmış, bu birimlerin jeolojik ve tektonik yapı ile ilişkisi kurulmuş, turizm potansiyeli değerlendirilmiştir. Van’ın Gürpınar, Bahçesaray ve Çatak ilçe sınırları içerisinde yer alan bölgede, flüvyal, karst, buzul, kıyı jeomorfolojisinin en güzel örneklerini görmek mümkündür. Bu bakımdan araştırma alanı, gerek bilimsel-teknik incelemeler, gerek rekreatif faaliyetler ve gerekse doğa sporları için önemli bir potansiyele sahiptir. Yüksek dağlık kesimlerin faylanmış dik yamaçlarla kıyı alanlarına bağlandığı araştırma alanı, aynı zamanda Akdamar Adası ve üzerinde yer alan Kilisesi ile de kültür ve inanç turizmine konu olmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Van Gölü, jeomorfolojik özellikler, doğal kaynaklar, ekoturizm

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Eylül 2021 Sayısı

  Dergimizin Eylül 2021 Sayısı (Cilt: 11, Sayı:3) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri