English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


Turizm Türlerinin Kelime Bulutu İle Analiz Edilmesi: Karakoçan İlçesi Örneği
Karakoçan ilçesi sahip olduğu tarihi, kültürel ve beşeri kaynakları ile birden fazla turizm türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmada da Karakoçan ilçesinde öne çıkan turizm türlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Hedeflenen bu amaca ulaşılabilmesi için de Karakoçan ilçesinde ikamet eden 21 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler 14.01.2022 – 23.01.2022 tarihleri arasında Karakoçan ilçesinde yaşayan yerel halk ile yüz yüze yapılmıştır. Gizlilik esasına bağlı kalınarak alfabetik kod verilen her bir katılımcı ile yapılan görüşmeler 20 ila 40 dakika arasında sürmüştür. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında Word programına aktarılmıştır. Akabinde Karakoçan ilçesinde öne çıkan turizm türleri ile doğal, kültürel ve beşeri kaynaklarına yönelik en sık kullanılan ifadeler belirlendikten sonra kelime bulutu ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ilçe de öne çıkan en önemli üç turizm türünün sırasıyla sağlık ve termal, doğa ve inanç turizminin; doğal, kültürel ve beşeri kaynakları arasında öne çıkan üç önemli unsurun da Golan Kaplıcaları, Bağin Kaplıcaları ve Sülbüs Dağı olduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Karakoçan, Kelime Bulutu, Turizm Türleri.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Haziran 2022 Sayısı

  Dergimizin Eylül 2022 Sayısı (Cilt: 12, Sayı:3) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri