English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


İngiltere'de Endüstri Mirasının Oluşumu: Tarihi Tekstil Endüstrisi Komplekslerinin Korunması, Uyarlanması ve Yeniden Yorumlanması
Bu çalışma tarihi endüstri alanlarının, koruma tarihi ve yeniden yorumlanıp halka sunulma biçimlerine odaklanarak, UNESCO Dünya Mirası Alanı'na dönüşümünü araştırmaktadır. Örnek vaka incelemesi olarak, Birleşik Krallık ’da bulunan ve 2001 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan üç öncü tekstil fabrikası belirlenmiştir. Bunlar, Derwent Vadisi, Saltaire ve New Lanark tekstil fabrikası kompleksleridir. Araştırma kapsamında, literatür tarama, saha ziyaretleri ve alanların Dünya Miras koordinatörleri ile kişisel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda; dönemin tarihsel, ekonomik ve pratik koşullarının, endüstriyel mirası koruma ve yeniden kullanım stratejilerine yönelik yaklaşımlarda önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca, yeniden kullanım ve yeniden yorumlama süreçlerinin, her bir alan için yeni bir kimlik arayışında ne kadar önemli bir rol oynadığı ortaya çıkmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Endüstriyel miras, koruma tarihi, yeniden yorumlama, sunum, Dünya Miras Alanı.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yeni İndeks

  Dergimiz Haziran 2021'den (Cilt 11, Sayı 2) itibaren EBSCO (Sosyal Bilimler Ululslararası indeksi) tarafından indekslenmeye başlanmıştır.


  Yayına Kabul Edilecek Bilimsel Alanlar

  Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında makaleler yayınlayan JoHUT, hakemlik sürecindeki sorunlar nedeniyle ve TR Dizin v.b indekslerde taranma şartlarından biri olan belirli bir alana yönelik yayın yapma şartını yerine getirmek amacıyla alan sınırlamasına gitmektedir. Bu bağlamada, 2021 yılından başlayarak Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Resim, Müzik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Ekonometri, Üretim Yönetimi, Maliye, Kamu Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Dış Ticaret, İlahiyat alanlarındaki makaleler kabul edilmeyecektir.  Yazar ve hakemlere duyurulur.


  Haziran 2022 Sayısı

  Dergimizin Haziran 2022 Sayısı (Cilt: 12, Sayı:2) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


Derginin Yeni Adı (2020 yılı 10. ciltten itibaren)
Journal of Humanities and Tourism Research
Derginin Eski Adı
Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (2010-2020)
ISSN: 1309-436X eISSN:2147-7841 (2013-2020)

Adres :Journal of Humanities and Tourism Research
Telefon :0370 418 86 00 Faks :0 370 418 83 33
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri